Outstanding 2018-19 undergraduates honored at award ceremony

by Susan Sullivan | Apr 17, 2019
KeeganMain300x300-compressorKEGAN MAIN, a graduate of Batesville High School, received several recognitions during the event. This fall, Kegan will enter the Doctor of Osteopathic Medicine program at Marian.

Students, alumni, family members, friends, and faculty gathered in the Marian University Theatre Sunday, April 14 to recognize dozens of outstanding students for their work during the 2018-19 academic year.

The ceremony was part of the university's 43rd Annual Student Achievement Awards. Nearly 100 undergraduates were honored for exceptional academic, athletic, campus ministry, student life, and other accomplishments. A total of 64 awards were made. 

The event was followed by a reception in Alumni Hall. Music was provided by the university's saxophone quartet.

Academic Awards

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Department of Art and Design Award of Excellence

  • Emma Cassani

Sister Dolorita Carper Award of Achievement in Art

  • Angela Leap

Outstanding Senior in Communication

  • Nicholas Sitzman

Outstanding Senior in English

  • Katherine Timmermann
  • Brandilyn Worrell

Sister Stella Gampfer Award for Outstanding ENG 112 Portfolio

  • Oluwabanwo Adeniyi

Dorothy Day Award for Community-Engaged Writing

  • Katherine Timmermann​

Goethe Institute Book Award for Students of German

  • Lisa Hess, freshman
  • Olivia Thomas, sophomore
  • Noelle Jester, junior
  • Michael Jeffries, senior

Senior Award for Outstanding Achievement in Spanish

  • Lucas Brown, major
  • Rebecca Doyle, minor

Senior Award for Outstanding Achievement in French

  • Daniela Alvarez

The Alliance Francaise d’Indianapolis Award for Outstanding Achievement in the Study of French

  • Chandler Horton

Sister Mary Carol Schroeder Memorial Award

  • Willis Overton

Dexter Massey Memorial Award

  • Brendan McNamara​​

Sister Adele Zahn Award for Excellence in Humanities

  • Ruthann Gorrell
  • Sarah Hershberger
  • Gregory Romer
  • Sarah Tippenhauer
  • Claire Zink

Outstanding Achievement in Mathematics

  • Eric Blessing​​

Senior Award for Outstanding Achievement in Music

  • Betsy McCrary

Joseph N. Hingtgen Distinguished Senior in Psychology Award

  • Daniela Alvarez

Theatre Department Senior Service Award

  • Kegan Main

Theology Award

  • Madeline Lees

Philosophy Award

  • Daniel McGrath

Senior Biology Recognition of Excellence Award

  • Ruthann Gorrell
  • Kegan Main

Purichia Recognition of Excellence in Biology Award

  • Abigail Burnett
  • Htoo Thu

American Institute of Chemists Award

  • Kristen Buss

Sister Mary Rose Stockton Excellence in Chemistry Award

  • Evelyn Diagostino
  • Nathan Dimmitt
  • Jenna Hedlund
  • Taylor Kowalski
  • Breea Liette
  • Allyson McAtamney
  • Grace McIntyre
  • Matthew Morand
  • Teodora Simion
  • Emily Varrasso

Outstanding Achievement in Engineering

  • Jeremy Lee

BYRUM SCHOOL OF BUSINESS

Financial Executives International Award

  • Rachel Kassing

Henry K. Engel Accounting and Finance Scholarship

  • Mirmaksud Ismoilov

Donald A. Fleming Family Accounting and Finance Scholarship

  • Madison Bombei

Sister Laurita Kroger Award

  • Therese Miller

Ken Elmendorf Outstanding Graduate in Business Administration

  • Daniel Sanders

Ken A. Elmendorf Scholarship

  • Thomas J. O'Neil

Joseph P. Greenlee Accounting Endowed Scholarship

  • Trey McCartney

Geraldine and Robert Decraene Scholarship

  • Rachel Moning

Becher Family Accounting Endowed Scholarship

  • Bradley Sprinkle

James R. Ellswroth Endowed Scholarship

  • Blair Kramer​​

KLIPSCH EDUCATORS COLLEGE

Senior Award for Outstanding Achievement in Elementary Education

  • Ashley Minton

Senior Award for Outstanding Achievement in Secondary Education

  • Gabriella Arnold

Academic Achievement Award for Outstanding Student in Exceptional Needs Education

  • Stephanie Dunbar

Rosanne Pirtle Kindergarten Award

  • Morgan Keenan

Indiana Association of Colleges for Teacher Education Outstanding Future Educator Award for Elementary Education

  • Grace Lumpkin

Indiana Association of Colleges for Teacher Education Outstanding Future Educator Award for Secondary Education

  • Willis Overton

Academic Achievement Award for Service to English Language Learners

  • Megan Good

Master’s Award for Outstanding Achievement in Elementary Education

  • Marques Gibson

Master’s Award for Outstanding Achievement in Secondary Education

  • Brianna Stephens 

Indiana Association of Colleges for Teacher Education Outstanding Future Educator Award Master’s Level

  • Matthew Hahn

LEIGHTON SCHOOL OF NURSING

Nursing Academic Excellence Award: Traditional Program

  • Rebecca Doyle

Nursing Academic Excellence Award: Accelerated Program

  • Tayler Helgason

Nursing Leadership Award: Campus Program

  • Alexis Annee

Nursing Leadership Award: Accelerated Online Program, St. Vincent Indianapolis

  • Alexandria Auscherman

Nursing Leadership Award: Accelerated Online Program, St. Thomas Nashville

  • Sarah Vance

Nursing Leadership Award Accelerated Program St. Vincent Indianapolis

  • Matt Harley Matterson

Nursling Leadership Award Accelerated Program St. Thomas Nashville

  • Jordan Black​​

EXERCISE AND SPORTS SCIENCE

Outstanding Senior in Exercise Science

  • Morgan Hayse
  • Lucas Sullivan
  • Anna Tucker

Outstanding Senior in Sport Performance

  • Brendon Neal

Co-Curricular Awards

Marian University Aspiring Leader Award

  • Katherine Grabowski

Dean’s Award for Outstanding Leadership

  • Taylor Kowalski    
  • Erynne Pope
  • Jomar Seals
  • Hannah Vandermel
  • Anna Wall
  • Lucas Wallace

Student Government Association Leadership Award

  • Kegan Main

Resident Assistant Distinguished Service Award

  • Leah Noe

Athletic Academic Awards

M-Club Senior Scholar-Athlete Awards

  • Jarin Bush
  • Breena Smith

Campus Ministry Awards

Missionary Character Award

  • Mary Sarah Mugumya
  • Willis Overton

Rich Worship Award

  • Elizabeth Poynton

Education for Justice Award

  • Madeline Lees
  • Margaret Verhiley

Franciscan Values Award

  • Robert Gilmore
  • Ruthann Gorrell
  • Katherine Timmermann

Diana and John Sweany Maid and Knight of Marian Memorial Spirit Award Nominees

Maids

  • Paula Angarita Rivera
  • Courtney Denney
  • Lilandra Lestz
  • KaLynn Terrell
  • Anna Wall

Knights

  • Kegan Main
  • Zachary Walke

Alumni Association Awards

Distinguished Senior Award Nominees

  • Daniela Alvarez
  • Alexis Annee
  • Paula Angarita Rivera
  • Catherine Berghoff
  • Ruthann Gorrell
  • Abigail Jordan
  • Kylee Kasper
  • Kegan Main
  • Catherine Schmidt
  • KaLynn Terrell

 

 

News Media Contact

Mark Apple
Vice President of Marketing Communications
(317) 955-6775
mapple@marian.edu

Studying healthcare in Chile
Pre-med student builds cultural competencies and awareness.
Watch Htoo's story
Interning at Delta Faucet
Marketing experience gives insight into corporate America.
Watch Dominic's story
Coming home to Indy
Award-winning transfer student is glad she made the switch.
Read Rachel's story